The Polish Writers Society 100 members · 270 stories
Comments ( 15 )
  • Viewing 1 - 50 of 15
Verlax
Group Admin

This thread is labeled with the [Polish-Only] tag. This means all the posts with the expection of this part here will be written in Polish exclusively. If you somehow know the langauge and you’re not from Poland... well, I’m not gonna stop you, but remember -Poland is not simply a country. It’s a state of mind.



Dobry.

Swego czasu zacząłem rozpisywać swe pomysły jakiż by tu event zoorganizować w ramach TPWS. Jednak myślałem chyba trochę za długo i wpadłem na pomysł na coś ambitniejszego. Tak więc... dobra, o co chodzi?

Powoli, lecz nieubłagalnie zbliża się najważniejsze święto w polskim kalendarzu, Dzień Niepodległości. Nie muszę chyba jakoś rozpisywać się jakże istotne jest to wydarzenie dla wszystkich Polaków. Rocznica odzyskania z powrotem naszej Ojczyzny jest zawsze warta naszej pamięci.

Niestety, z pewnych przyczyn o których też nie zamierzam się rozpisywać, to święto w tym roku zapowiada się niezbyt obiecująco. Mówiąc skrótowo, będzie burdel. Aż smutno mi się robi gdy myślę, co nasi rodacy zrobili by obchody tejże uroczystości kojarzyły się tak piorunująco negatywnie. Nie mówiąc już, że w zagranicznych mediach również nasze święto kojarzy się przede wszystkim z zadymą.

Jednak, wydaje mi się, że my, Brony, możemy zrobić coś, by chociaż częściowo to zatrzeć.

Przynajmniej mi, zawsze brakowało takiej niby małej rzeczy. Mało typowo poniaczowych artów, jednak zawierających typowo narodowe elementy. Zawsze na przykład mi się wydawało, że motyw husarski aż się prosi o masowe ponyfikowanie, rysowanie, tworzenie opowiadań, jednak z pewnym zdumieniem zastałem fakt, że jednak aż taki popularny to jednak nie jest ( mam problem z doliczeniem chociaż pięciu artów z polskimi husarzami w roli głównej ).

Do czego więc ostatecznie zmierzam? Co powiecie na to, żeby uczcić zbliżajacy się Dzień Niepodległości typową broniaczową działalnością, jednak równocześnie ku chwale naszej wspaniałej Rzeczpospolity? Mam tu na myśli arty, opowiadania, komiksy, muzykę, animacje czy cokolwiek wymyślicie.

Sam pomysł na to wszystko wpadł, gdy z pobudek patriotyczno/literackich zacząłem pisać po angielsku opowiadanie, które było ponyfikacją i adaptacją historii Witolda Pileckiego, wraz z objaśnieniem całej tej historii osobom z zagranicy. W trakcie rozpisywania planu wydarzeń, nagle zwróciłem uwagę na kalendarz i zbliżający się nam Dzień Niepodległości. Pomyślałem, dlaczego nie dokonać by tu ogólno fandomowego zrywu i razem stworzyć coś całkowicie wspaniałego i nie do zapomnienia?

Pomyślałem również, że jeśli w ramach tego eventu/projektu czy jakkolwiek to nazwać, udałoby się zebrać wszystkich tych dzieł naprawdę dużo, można byłoby pochwalić się całą naszą działalnością społeczności brony na całym świecie poprzez Equestria Daily. Coś takiego na pewno nie przeszłoby bez uwagi całego naszego fandomu.

To co na razie tu rozmyślam jest całkowicie luźnym pomysłem. Zachęcam do dyskusji, co więc o tym sądzicie? Oczywiście, z tego względu zamierzam do tego eventu zaprosić nie tylko naszą skromną grupę TPWS, ale również MLPPolska, FGE i generalnie, kogo tylko się da.

Powiem tak –idea jest szczytna, i jeżeli o mnie chodzi to popieram inicjatywę. Skoro amerykanie mogą swój dzień niepodległości świętować w fandomie, to dlaczego my mielibyśmy być gorsi. Odrobina patriotyzmu nie zawadzi. Mając to jednak na uwadze pragnę zaapelować do Ciebie o zachowanie dobrego smaku i nie wykorzystywanie tej grupy do nadmiernego promowania naszej ojczyzny. Nie zmieniajmy naszej grupy w "centrum promowania nacjonalizmu polskiego" albo jakiś temu pokrewny twór. Innymi słowy: event –tak; niesmaczny nacjonalizm –stanowcze nie.

Czy dołączę do akcji? Powiem szczerze –nie wiem. Z jednej strony miło by było wziąć udział w podobnym zrywie. Z drugiej jednak strony wrodzone lenistwo i brak weny najprawdopodobniej uniemożliwiły by mi zrobienia czegokolwiek na czas. No chyba że na spółkę z kimś :twilightsmile:

mam problem z doliczeniem chociaż pięciu artów z polskimi husarzami w roli głównej

To ty w ogóle znalazłeś jakieś? Chyba szukałem w niewłaściwych miejscach. Podrzuciłbyś jakimś linkiem? Chętnie bym sobie jakiś obejrzał.

Verlax
Group Admin

1551001

Kurde, żyjemy w czasach w których rysowanie polskich kuców jest już na granicy bycia wyzwanym od nacjonalisty... w sumie zapomniałem o tym. Ale nie martw się, zresztą, już w samym regulaminie TPWS jest napisane, że nacjonalizm tu nie przejdzie. Będzie to tylko zdrowa potrawka z porządnym patriotyzmem.

Tak trochę offtopowo. Czytałem kiedyś w jakimś tygodniku wywiad z pisarką historyczną, która w sumie określiła ten problemy najlepiej. Problem polega na tym, że jest tylko patriotyzm "nacjonalistyczno-historyczny" oraz "nowoczesny" patriotyzm, który za bycie patriotą uważa płacenie podatków. A brakuje takiego złotego środka, takiego entuzjastycznego "jestem patriotą!", bez dziwnych przywar dwóch wymienionych wcześniej rodzajów.

A co do husarów :

Jakbym jeszcze poszukał to może jeszcze gdzieś w otchłaniach internetu coś bym znalazł.

Pisze się na to! Podwójnie!

Robimy "Odsiecz Canterlocką". Epicka opowieść, husaria, skrzydła itd. itd.
Albo coś prostego. Ale na pewno będzie to polskie.

Hmmm... Opowiadanie o pewnej klaczce, co sprowadziła do Equestrii włoszczyznę?

Brzmi ciekawie, zobaczę, co da się zrobić w ramach tego.

Szczerze pomyślę nad napisaniem czegoś, bo idea jest naprawdę dobra. Ciekawe tylko, jak wielu polaków się zgłosi do zrobienia czegoś.

Może uda mi się napisać jakiś wiersz albo minifika.

Idea zacna, lecz nie wiem do końca, jak mógłbym się przysłużyć. Chyba jedynie tym, że mogę zaoferować moją pomoc jako korektor/prereader, bądź też jako tłumacz.

Verlax
Group Admin

1551668 1552298 1557208 1564368

Dziękuję za odzew. Miło mi widzieć morze kopyt, to daje nadzieję na sukces całego tego "przedsięwzięcia".

Chciałbym najpierw zaznaczyć coś z fanfikami ( w języku polskim ). Nie jestem pewien czy jestem upoważniony by móc to zrobić, ale rozmawiałem z "pewnym waćpanem" który organizuje Konkurs Literacki na MLPPolska. Dostałem informacje, że jeśli będzie dużo chętnych, to można w tym październiku zrobić "Specjalną" Edycję Konkursu Literackiego, powiązaną z całą tą akcją.

Tutaj chciałbym zadać wam drobne pytanie. Gdy już cała ta akcja wystartuje, zamierzam oczywiście ją mocno promować. Czy macie jeszcze pomysły, czy, i jeśli tak to gdzie promować tą akcję poza MLPPolska, FGE oraz Brohoofem?

Kolejna rzecz. To co na razie tu rozmyślamy jest na razie tylko "ideą", niczym gotowym. Jednak wydaje mi się, że mam już chyba rozmyślony plan co do dat rozpoczęcia i zakończenia. Otóż konkurs zostałby ogłoszony w końcowych dniach września, w ten sposób będę mógł zamieścić ogłoszenie do Brohoofa w numerze wrześniowym. Mielibyśmy cały miesiąc ( październik ) na tworzenie wspaniałego contentu aż do 7-8 Listopada kiedy by się to wszystko zebrało do kupy, oceniło, podsumowało i w ładnym terminie opublikowało. Co sądzicie o takich rozplanowaniu czasowym?

Jaaaaa....
Się zgłaszam! :pinkiegasp:
Yeah.. No dobra cóś się wymyśli, prawda? O matko... Chyba coś napisze, w animakach za dobra nie jestem i... no cóż coś na pewno napisze :twilightblush:

Verlax
Group Admin

1584832

1. "Poniacze" - idź się schowaj z takim słownictwem.

Ehm? :rainbowhuh:

2. Przypominam, że wg regulaminu Fim Fiction zabronione jest pisanie w innym języku niż jęz. angielski. Zapewne nie dotyczy to grup i komentarzy, ale fici w językach obcych raczej nie przejdą.

Pozwolę zacytować samego siebie :

To co na razie tu rozmyślam jest całkowicie luźnym pomysłem. Zachęcam do dyskusji, co więc o tym sądzicie? Oczywiście, z tego względu zamierzam do tego eventu zaprosić nie tylko naszą skromną grupę TPWS, ale również MLPPolska, FGE i generalnie, kogo tylko się da.

To nie jest event TPWS w dosłownym sensie, tak więc nie jest to event bezpośrednio związany z FimFiction.net. To jest event typowo "polski", związany z polską sceną fandomową.

1584832

Wolololo, ktoś ma ból dupy o PONIACZE w rok po zamknięciu stajni :rainbowlaugh: :rainbowlaugh: :rainbowlaugh:

Coś napiszę...

To jak? Planujemy coś wspólnie, czy każdy na własna rękę?

Verlax
Group Admin

1685853

Dobra, jest informacja.

WAŻNE! WAŻNE! WAŻNE!

Rozmawiałem z pewną częścią MLPPolska i w efekcie udało mi się wynegocjować, że część tego eventu związana z opowiadaniami, będzie się odbywała w ramach co miesięcznego "Konkursu Literackiego", inaczej rzecz ujmując, zostanie stworzona specjalna edycja która wystartuje w październiku. Oznacza to również, że nie będę w takim wypadku jurorem tej sprawy, lecz osoba inna ( powiem od razu że znacznie bardziej kompetentna ). Oznacza to również, że zasady do "literackiej" części eventu zostaną podane na początku października i to nie przeze mnie, a przez pewną inną osobę.

Generalnie, sugeruję w takim wypadku by z pisaniem opowiadań powstrzymać się do początku października, chyba, że się nie boicie, że ewentualna zmiana zasad rozwali wam opowiadanie.

Pozdrawiam

Verlax

  • Viewing 1 - 50 of 15